NEWSLETTER

Jesteś dzinnikarzem? Wybierz firmy z których chcesz
dostawać informacje prasową wprost na własną
skrzynke e-mail.
ZAPISZ SIĘ

WYSZUKAJ

Nowa ustawa hazardowa i legalni bukmacherzy w 2018

2018-01-21 12:03:47

Pasjonaci zakładów sportowych z całą pewnością zauważyli, że miniony rok przyniósł olbrzymie zmiany, które były spowodowane wdrożeniem nowych regulacji dotyczących gier hazardowych. Dostęp do licznych serwisów bukmacherskich został zablokowany, a zawieranie zakładów jest obecnie możliwe wyłącznie poprzez korzystanie z usług legalnych bukmacherów. Złamanie tego przepisu zostało uznane za wykroczenie zagrożone karą grzywny. Co w ogóle oznacza stwierdzenie, że dany bukmacher jest legalny? Jakie warunki musi spełnić firma, aby jej działalność odbywała się zgodnie z polskim prawem?

 

Co należy wiedzieć o nowej ustawie hazardowej?Procedura wprowadzania nowelizacji ustawy hazardowej przebiegała bardzo niespokojnie. Sprzeczne doniesienia medialne oraz protesty społeczności graczy jedynie pogłębiały panującą dezinformację. Jednak planowane zmiany zostały ostatecznie notyfikowane przez Komisję Europejską, dzięki czemu polski rząd mógł uchwalić i wprowadzić nowelizację. Na efekty nie trzeba było długo czekać.

 

Oficjalnie już od 2009 roku w Polsce mogły działać wyłącznie firmy bukmacherskie, które uzyskały specjalne zezwolenie od Ministerstwa Finansów. Problem polegał jednak na tym, że ustawa hazardowa nie została pierwotnie notyfikowana przez Komisję Europejską, przez co jej zgodność z prawem unijnym budziła uzasadnione wątpliwości. Dlatego zagraniczne firmy hazardowe bez zbędnych przeszkód oferowały swoje usługi Polakom. Co ciekawe, gracze często po prostu nie wiedzieli o tym, że zawieranie zakładów u niektórych bukmacherów może być nielegalne.

 

Dlatego jednym z priorytetów nowelizacji ustawy hazardowej było jednoznaczne określenie legalności poszczególnych podmiotów. W tym celu powstał specjalny rejestr nielegalnych serwisów hazardowych prowadzony przez Ministerstwo Finansów. Jeżeli dana firma znajduje się w tym rejestrze, korzystanie z jej usług jest zabronione. Ponadto na stronie internetowej Ministerstwa Finansów można odnaleźć także inny dokument. Jest nim lista podmiotów posiadających zezwolenie na oferowanie usług hazardowych w Polsce. Gracze mieszkający w naszym kraju mogą legalnie korzystać jedynie z ofert tych bukmacherów, którzy znajdują się na wspomnianej liście.

 

TopBukmacher.com – polskie zakłady bukmacherskie w pigułce

 

W Internecie można bez trudu natrafić na serwisy poświęcone zakładom sportowym. Jednym z nich jest platforma TopBukmacher.com. Na stronie znajduje się mnóstwo istotnych informacji dla fanów zakładów bukmacherskich: spis dostępnych (legalnych) bukmacherów, wyniki spotkań na żywo oraz propozycje typów. Co istotne, TopBukmacher.com posiada specjalne kody bonusowe, dzięki czemu jego użytkownicy mogą otrzymać bardzo korzystne warunki podczas zakładania konta u bukmachera.

 

Blokowanie dostępu i wysokie kary, czyli nowe metody na walkę z zagranicznym hazardem

 

Aktualna wersja ustawy hazardowej zakłada całkowicie nowe metody walki z nielegalnymi serwisami bukmacherskimi. Wspomniany rejestr zakazanych bukmacherów nie służy wyłącznie celom informacyjnym. Firmy telekomunikacyjne zostały bowiem zobowiązane do zablokowania dostępu do stron internetowych, które znajdą się w rejestrze. W praktyce oznacza to tyle, że internauta próbujący wejść na zakazaną stronę zobaczy komunikat dotyczący nielegalnego hazardu online.

 

Oczywiście bardziej dociekliwi typerzy z pewnością znajdą sposób na ominięcie tworzonych blokad. To jednak nie rozwiązuje problemu, gdyż gracz korzystający z usług zagranicznych bukmacherów naraża się na poważne konsekwencje. Zapisy zawarte w ustawie hazardowej przewidują karę grzywny za nielegalny hazard w sieci. Wysokość zasądzonej kary zależy od kilku czynników, niemniej istniejące ryzyko zazwyczaj przewyższa potencjalne korzyści wynikające z gry u bukmacherów nieposiadających licencji.

 

Pozytywy nowej ustawy hazardowej

 

Negatywne głosy dotyczące nowych regulacji prawnych koncentrują się wokół kwestii utrzymania wysokiego podatku obrotowego, który skutecznie utrudnia graczom osiągnięcie satysfakcjonujących zysków. Niestety, obecnie nie pojawiają się żadne przesłanki mogące świadczyć o planowanej zmianie sposobu opodatkowania. Jednakże nowelizacja ustawy hazardowej przyniosła również szereg pozytywnych zmian. Najistotniejszym założeniem nowych regulacji było uszczelnienie przepisów dotyczących legalności poszczególnych firm bukmacherskich. Zablokowanie dostępu do zagranicznych serwisów sprawiło, że polscy bukmacherzy mają teraz dużo większe szanse na rozwój własnej oferty. Ponadto poprawie uległ poziom bezpieczeństwa samych graczy. Licencjonowani bukmacherzy mają bowiem obowiązek prowadzić działalność zgodnie z prawem, dzięki czemu ich klienci nie mogą zostać bezpodstawnie pozbawieni osiągniętych wygranych. Co więcej, sytuacja finansowa firm jest na bieżąco monitorowana przez instytucje rządowe.

Więcej informacji na temat ustawy hazardowej znajdziemy pod adresem:  topbukmacher.com

WSPÓŁPRACUJEMY z:

Zaufali nam: